ICC U19 Cricket 2010 World Cup Schedule

December 10, 2009 by  
Filed under Series

ICC Under 19 Cricket 2010 is going to be start soon. The under 19 world cup will be very exciting. New faces will come and Funrocker.com is sharing the schedule of the under 19 Cricket World Cup Schedule. Download Free ICC U19 Cricket 2010 World Cup Schedule Time Table Match, ICC U19 World Cup will be held in New zealand from 15th January, 2010

U 19 World Cup Schedule

Group A: India, England, Afghanistan, Hong Kong

Group B: South Africa, Australia, Ireland, USA

Group C: New Zealand, Sri Lanka, Zimbabwe, Canada

Group D: Pakistan, Bangladesh, West Indies, Papua New Guinea

Fri 15 : Group A – Afghanistan v India

Fri 15 : Group B – Ireland v South Africa

Fri 15: Group C – Canada v Zimbabwe

Fri 15: Group D – Pakistan v West Indies

Sat 16: Group A – England v Hong Kong

Sat 16: Group B – Australia v United States of America

Sat 16: Group C – New Zealand v Canada

Sat 16: Group D – Bangladesh v Papua New Guinea

Sun 17: Group A – India v Hong Kong

Sun 17: Group B – Australia v Ireland

Sun 17: Group C – Sri Lanka v Zimbabwe

Sun 17: Group D – Bangladesh v West Indies,

Mon 18: Group A – Afghanistan v England,

Mon 18: Group B – South Africa v United States of America,

Mon 18: Group C – Canada v Sri Lanka,

Mon 18: Group D – Pakistan v Papua New Guinea,

Tue 19: Group A – Afghanistan v Hong Kong,

Tue 19: Group B – Ireland v United States of America,

Tue 19: Group C – New Zealand v Zimbabwe,

Tue 19: Group D – West Indies v Papua New Guinea,

Wed 20: Group B – Australia v South Africa,

Wed 20: Group C – New Zealand v Sri Lanka,

Wed 20: Group D – Bangladesh v Pakistan,

Thu 21: Group A – England v India,

Sat 23: TBC v TBC (3rd Group C v 4th Group B)

Sat 23: TBC v TBC (3rd Group B v 4th Group C)

Sat 23: 1st Quarter-Final – TBC v TBC (Winner Group A v Runner up Group D)

Sat 23: 4th Quarter-Final – TBC v TBC (Winner Group D v Runner up Group A)

Sun 24: TBC v TBC (3rd Group D v 4th Group A)

Sun 24: TBC v TBC (3rd Group A v 4th Group D)

Sun 24: 2nd Quarter-Final – TBC v TBC (Winner Group C v Runner up Group B)

Sun 24: 3rd Quarter-Final – TBC v TBC (Winner Group B v Runner up Group C)

Mon 25: TBC v TBC (Runner up QF 2 v Runner up QF 3)

Mon 25: TBC v TBC (Runner up PC QF 2 v Runner up PC QF 3)

Mon 25: TBC v TBC (Runner up QF 1 v Runner up QF 4)

Mon 25: TBC v TBC (Runner up PC QF 1 v Runner up PC QF 4)

Mon 25: TBC v TBC (Winner PC QF 2 v Winner PC QF 3)

Mon 25: 1st Semi-Final – TBC v TBC (Winner QF 1 v Winner QF 4)

Tue 26: TBC v TBC (Winner PC QF 1 v Winner PC QF 4)

Tue 26: TBC v TBC (Runner up SL Play-off Semi 1 v SL Runner up Play-off Semi 2)

Wed 27: TBC v TBC (Winner SL Play-off Semi 1 v Winner SL Play-off Semi 2)

Wed 27: TBC v TBC (Runner up PC Play-off Semi 1 v PC Runner up Play-off Semi 2)

Wed 27: TBC v TBC (Winner PC Play-off Semi 1 v Winner PC Play-off Semi 2)

Wed 27: 2nd Semi-Final – TBC v TBC (Winner QF 2 v Winner QF 3)

Thu 28: TBC v TBC (Runner up PC Semi 1 v Runner up PC Semi 2)

Thu 28: Plate Final – TBC v TBC (Winner PC Semi 1 v Winner PC Semi 2)

Fri 29: TBC v TBC (Runner up SL Semi 1 v Runner up SL Semi 2)

Sat 30: Final at Bert Sutcliffe Oval, Lincoln